НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

На Київщині у Борисполі гвардійці Міжнародного центру НГУ разом з громадськістю міста вшанували пам’ять тих, хто ціною власного життя зупинив розбурханий атом. Духовенство Бориспільщини за участі військових капеланів Центру провело поминальний молебень, що в ранковий час, також, відбувся і у розташуванні Міжнародного центру в селі Старе.

«Сьогодні ми віддаємо данину пам’яті всім загиблим ліквідаторам аварії та ділимось споминами про ті часи. Ми всі хворі Чорнобилем…Я хочу, щоб такої трагедії в Україні більше не було, всім бажаю здоров’я та миру», – сказав під час заходу учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС майор Георгій Ільїн, військовослужбовець Міжнародного центру.

Годинник життя відрахував вже 35 років з дня чорнобильської трагедії. День 26 квітня 1986 року своїм болем увійшов в історію людства. Тієї ночі Україна пережила смертоносну аварію на Чорнобильській АЕС. Невідомість, безповоротність, жах – це те, що відчували тієї сумної та гіркої миті не лише ліквідатори та мешканці Чорнобильського району, але й уся країна. Відтоді цей весняний день для всього світу став втіленням скорботи за жертвами трагедії.

Сучасне покоління військовослужбовців НГУ має пам’ятати й пишатися подвигом людей, які боролися з наслідками найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. Адже серед ліквідаторів були тисячі військовослужбовців частин внутрішніх військ, від яких продовжують свою історію сучасні з’єднання та військові частини Національної гвардії України.

Сьогодні нацгвардійці військових частин НГУ взяли участь у пам’ятних заходах, присвячених 35 річниці аварії на ЧАЕС.

Загалом по всій Україні за участю військовослужбовців Нацгвардії пройшло 519 заходів вшанування – це мітинги, покладання квітів, молебні та панахиди, фотовиставки, презентації книг, відвідування музеїв, тематичні вечори, зустрічі з ветеранами та багато іншого.

У Запоріжжі, починаючи з самого ранку, на стройовому плацу військової частини 3029 було організовано зустріч з ветераном-ліквідатором Вадимом Манжосом. Він поділився спогадами про ті страшні дні.

«За роки, що минули, ми всі пройшли складний шлях усвідомлення і переосмислення величезного комплексу проблем, який пов’язаний з використанням високих і, нерідко, небезпечних технологій. Незмінним залишається лише одне – найглибша повага до людей, які закрили собою світ від атомного лиха, що вирвалося з зруйнованого четвертого блоку ЧАЕС», – зазначив він.

В Одесі заступник начальника Південного Одеського територіального управління по роботі з особовим складом Національної гвардії України полковник Володимир Удовиченко разом з учасниками ліквідації аварії, сім’ями загиблих ліквідаторів, представниками влади, інших силових структур та духовенством зібралися біля пам’ятного знаку. Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання та поклали квіти до пам’ятника.

У 25-й бригаді НГУ, що в Києві, відбулася презентація книги для ветеранів військової частини «Тривожна субота 86-го». Книга містить короткий фактаж про події на ЧАЕС 1986-го року та про наслідки у соціальному та культурному середовищі, що спричинила аварія. Основний сюжет зав’язаний на спогадах ветеранів частини, які безпосередньо брали участь у ліквідації наслідків аварії.

«Ми щиро вдячні нашим ветеранам, присутнім в цьому залі та всім ліквідаторам за відвагу, патріотизм і мужній вчинок, який врятував людство у квітні 1986 року. Також я покладаю великі надії на те, що ця книга допоможе виховати майбутні покоління воїнів-правоохоронців, які будуть гідні наших ветеранів», – зазначив командир бригади полковник Віталій Данько.

Книгу ветеранам частини презентували керівник проєкту – командир частини полковник Віталій Данько та голова ветеранської організації бригади Павло Мілейко.

В оновленому клубі військової частини 3012 з особовим складом було організовано фотовиставку та проведений відеолекторій на тему Чорнобильської катастрофи. А отець Андрій провів молебень на згадку всіх тих, хто зараз не з нами.

Методист клубу військової частини 3039 Олена Дердюк розповіла гвардійцям про чисельні приклади мужності та героїзму ліквідаторів аварії, які виконували службовий обов’язок.

«За міжнародною шкалою ядерних подій Чорнобильська аварія оцінюється по максимальному 7 рівню і характеризується як «важкі наслідки для здоров’я людини та для навколишнього середовища». Трагедія забрала життя тисяч людей, стала причиною багатьох, переважно онкологічних захворювань, принесла величезний збиток для навколишнього середовища. Жахливі наслідки цієї трагедії відчуваються і досі», – розповіла вона.

В Ізмаїлі, біля пам’ятного знаку на Привокзальній площі церемонія почалася з короткої літургії, яку проводив настоятель Ізмаїльського Свято-Покровського кафедрального собору, отець Євгеній.

У заході взяли участь: міський голова Андрій Абрамченко, його заступники, представники силових структур, командир військової частини 3058 Національної гвардії України підполковник Андрій Бойко, представники відомчих та культурних установ, безпосередньо самі учасники трагедії та члени їх сімей.

У Харкові ЄрміловЦентр організував для гвардійців тематичну екскурсією-виставку, що присвячена гостросоціальним проблемам сьогодення.

«Саме цей проєкт важливий для військовослужбовців тим, що його засновник – Олег Векленко – є прикладом патріотизму. Через експозиції він має можливість поговорити з глядачем про Україну та нагадати про катастрофу, яка нас об’єднала колись, і об’єднує зараз. У 1986 році Олег Анатолійович поїхав ліквідовувати  катастрофу на Чорнобилі, і з того моменту вже протягом 30-ти років він висвітлює екологічні проблеми за допомогою виставок плакатів та підіймає дотичні проблеми мовою мистецтва», – наголосила артдиректорка Єрмілов-центру Олександра Кутенко.

Строковики не тільки були вражені масштабом проєкту, а й замислилися про минуле, яке так вплинуло на сьогодення і майбутнє.

«Я знаю історію ЧАЕС, 4-го блоку, можу уявити масштаби трагедії, але ті горизонти, які відкрила ця виставка просто вражають. Ті речі, про які я навіть ніколи не задумувався сьогодні вбили мене наповал. Стільки країн досі говорять про це, і все ще не забули. Це щось неймовірне», – розповідає солдат Ярослав Поляков.

«Біль Чорнобиля у серці назавжди» – під такою назвою у Луцьку відбувся мітинг-реквієм, присвячений річниці Чорнобильської катастрофи.

До заходу долучилися військовослужбовці військової частини 1141 НГУ. Разом з ліквідаторами, волонтерами, молодими активістами вони вшанували пам’ять тих, кого «мирний» чорнобильський атом позбавив найдорожчого – життя. По завершенню мітингу у парку імені Лесі Українки присутні висадили клумби з квітами на алеї захисників.

«Чорнобильська трагедія торкнулася багатьох українських сімей, які до цього часу відчувають на собі страшні наслідки аварії. У когось вона забрала життя, у когось – батька, чоловіка, брата, товариша… Але саме завдяки мужності, самопожертві та високому професіоналізму тих, хто брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ми з вами живемо», – наголосив голова Волинської обласної організації «Союз Чорнобиль України» Федір Рузак.

 

«Ми з повагою і вдячністю ставимося до людей, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. І в знак шани до них сьогодні приєдналися до заходу і посіяли квіти на алеї захисників», – розповів гвардієць Владислав Коврига.

Також у військових частинах Нацгвардії ветеранів-військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відвідали за місцем проживання та зі словами щирої вдячності вручили нагороди та цінні подарунки.

За матеріалами з військових частин