НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ


 

Телефон довіри (044) 226-22-52

7 серпня у львівському Парку Культури на центральній алеї відбувся парад собак, які разом зі своїми господарями беруть безпосередню участь у АТО/ООС, а також відкриття інсталяції «Календар війни», що присвячена собакам, які допомагають і рятують життя військовим під час російсько-української війни.

Чотирилапі хвостаті захисники представляли кожен своє відомство. Зокрема, були тут песики з Національної гвардії, Збройних сил України, Державної прикордонної служби, Національної поліції. Всього у параді взяло участь 15 службових собак, які, так чи інакше, проявили себе під час виконання завдань в районі проведення ООС.

Нацгвардійці показали одразу 6 своїх вірних хвостатих товаришів. Дві вівчарки були з військової частини 3002, дві – 4114, а ще дві з Навчального центру Нацгвардії, що в місті Золочів.

Речниця Парку Культури, волонтерка та засновниця проєкту «Календар війни» Ірина Вовк розповідає, що куди б вона не приїздила в район проведення операції Об’єднаних сил, скрізь був кіт чи пес – «завжди був друг».

«І цим друзям дуже часто віддавали свою їжу. Собаки, яких ми тут бачимо – це не просто собаки. Вони теж ветерани. Деякі з них попереджали про обстріли, деякі віднаходили людей під завалами, деякі знаходили зброю», – зазначила вона.

 

Гвардійська вівчарка Річард тут справжня зірка. Завдяки йому у лютому 2019 року зведена кінологічна група Нацгвардії під час виконання завдань з перевірки транспортних засобів з пошуку вибухівки в зоні ООС, виявила 8 одиниць зброї, 1230 набоїв, а також 15 кілограмів вибухонебезпечних предметів. Річарда було нагороджено медаллю «За віддану службу» III ступеня.

Поруч з Річардом стояла і гвардійська вівчарка Кенді з Навчального центру НГУ. Вона стала першою собакою у Нацгвардії, яку нагородили медаллю «За віддану службу» II ступеня. За один місяць вона двічі виявляла заборонені предмети під час огляду транспорту на блокпостах у районі ООС. Завдяки своїй пильності Кенді першого разу виявила 300 набоїв та ствол до ПКМ, а наступного – 8 бойових гранат.

Військовослужбовці Навчального центру НГУ разом із службовими собаками із початку війни на сході України виконували бойові завдання, захищаючи цілісність та незалежність нашої Батьківщини.

«Я дуже радий, що отримав таку можливість – відвідати цей захід. Насправді, робота службових собак у прифронтових зонах надзвичайно важлива, адже вони справжні воїни, як і військовослужбовці, які захищають мир та безпеку нашої Батьківщини», – розповів старший лейтенант Андрій Летута.

Спостерігала за кожним кроком свого хазяїна і стафордширський бультер’єр блакитного окрасу на прізвисько Воля. Вона народилась у 2015 році в День Незалежності України. Після народження одразу потрапила у 80-ту десантно-штурмову бригаду. Її власником став командир з позивним Веселий, який тільки отямився після важкого порання під час оборони Донецького аеропорту.

«Воля майже 2 роки була на передовій. Вірно несла службу у Попасній, Авдіївці, Новгородському, – розповідає господар Волі. – Під Горлівкою вона потрапила на ростяжку, отримала поранення та контузію. Три тижні нічого не чула, але потім слух повернувся з новою силою і вона чула кожен шурхіт. Попереджала бійців про те, що десь з’являються небажані гості».

Тепер воля «на пенсії» і мешкає з родиною Веселого у Львові, оберігає його маленького сина.

Вірні товариші українських військових – це не лише зброя, яка влучно вистрелить, не лише захист, який допоможе врятувати своє життя. Це і чотирилапі побратими, які не лише можуть попередити про небезпеку та врятувати життя, а й розрадити у скрутну хвилину смутку за домівкою.

Інсталяція «Календар війни» – це триметрова металева конструкція, на якій можна закріпити інформаційні банери та встановити символ тієї чи іншої події. Вона побудована за ініціативи адміністрації Парку Культури, які щодня працюють пліч-о-пліч із ветеранами та волонтерами російсько-української війни.

Аліна Новікова

Група інформації і комунікації НЦ НГУ