НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

Американський кінематограф чітко сформував для глядачів образ сержанта. Такий собі універсальний військовий, який за будь-яких умов готовий виконати завдання зі своїм надійним, боєздатним особовим складом. А також може самостійно керувати підрозділом артилерії, танковим взводом, піхотними розрахунками чи вузлами зв’язку. Та чи так це у нас, в Україні? Далі у тексті про те, як діє професійний сержантський корпус та що насправді вчать солдатів сержанти у Нацгвардії?

Сержант Маракуца: Сержант – це не вихователь в дитячому садочку

У 2015 році добровольцем Євгеній Маракуца прийшов до новоствореної військової частини Нацгвардії. Уже тоді він мав військове звання сержанта, яке отримав під час проходження військової служби у 50-му окремому загоні спеціального призначення ЗСУ. Про рішення повернутися до військової справи чоловік з двома вищими освітами, родинною справою каже:

«Це був клич предків. Коли йде війна, то сміливі не сидять дома».

Тому службу в Національній гвардії Євгеній розпочав вже сержантом, але на питання чи відрізняється філософія сержантів у різних родах військ хлопець відповідає, що ні, адже:

«Сержанта визначають його особисті якості, як і будь-якого фахівця. Порядна, дисциплінована, професійна людина буде робити свою справу, а людина, яка не має чіткої життєвої позиції підлаштовується під емоційний фон у військовій структурі». 

За його словами, сержант повинен бути лідером, повинен чітко знати особливості кожного, вміти робити те, що вимагає від людей, добре володіти особистою зброєю. Сержант у Нацгвардії – це людина, яка формує колектив, навчає рядових бути єдиним цілим і закладає основи колективної служби, бо війна потребує надійних побратимів.

«Я безкомпромісний та вимогливий сержант, інколи немає часу кожному солдату пояснювати свої дії. Якщо сержанту треба пояснювати солдату (під час виконання завдання) чому так, а не інакше – значить сержант для них ненадійний. Сержант має бути лідером, а досягти він це може лише авторитетом та власним бойовим досвідом.

Люди на службі залишаються у злагодженому та боєздатному колективі, тому, каже чоловік,  від сержантів реально залежить чи будуть солдати продовжувати службу, чи шукатимуть себе у цивільному житті.

Професійна підготовка сержантів у Нацгвардії

З кожним роком сержантський корпус все потужніше розвивається в системі українського війська завдяки впровадженню стандартів НАТО в системі Збройних сил України та Національної гвардії України. Так, з початку 2017 року у військових частинах НГУ розгорнутий професійний сержантський корпус. У рамках канадської місії військової допомоги Україні (операція UNIFIER) та Американської дорадчої ради з питань доктрини та освіти (DEAG) спільно з фахівцями Національної гвардії України серед військових формувань України розроблено та нині впроваджується Кваліфікаційний стандарт підготовки базового лідерського курсу для командирів відділень сержантського складу Національної гвардії України.

Сьогодні у Нацгвардії існує підготовка для сержантів за такими програмами: “Базовий курс лідерства (ПР-2), “Середній курс лідерства ПР-3, “Підвищений курс лідерства ПР-4 (на стадії погодження).

У рамках співпраці зі ЗСУ військовослужбовці вищого сержантського складу НГУ проходять підготовку на Підвищеному та Вищому курсах лідерства у ВВНЗ ЗСУ.

Місце, де в сержанта немає права на помилку

«Сержант – це людина, яка вчить тебе плавати і не тонути на війні», – пояснює Євгеній.

Про дух колективу чоловік знає з війни. Упродовж шести ротацій він виконував службово-бойові завдання в районі проведення ООС.

«Сержант сьогодні – це опора для командира у повсякденній діяльності та взірець для солдат, офіцерів у виконанні поставлених завдань»,  – переконаний штаб-сержант Андрій Струс, головний сержант угруповання НГУ в ОТУ «Схід».

«Особливо це важливо на сході України, в районі проведення ООС, – каже Андрій Струс Тут ніхто не має права на помилку, бо може поплатитися найціннішим – своїм життям».

За словами головного сержанта Нацгвардії Дмитра Тимощука в районі проведення ООС сержантський склад в першу чергу – це помічники для офіцерів. Саме вони відповідають за якісне виконання службово-бойових завдань особовим складом, їхню підготовку до виконання завдань за призначенням та за підтримання військової дисципліни серед підлеглого особового складу.

Довідково: Проєкт Указу Президента України “Про день сержанта Національної гвардії України” знаходиться на погоджені в МВС УКРАЇНИ.

Читайте схожі матеріали: https://nguinunpeaceoperations.tilda.ws/sergeants

Анастасія Салашна

Юлія Ковпак

Пресслужба НГУ ОС