НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

У жовтні християни східного обряду відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці або Покрову. Це важливе християнське свято, яке щорічно відзначають в один і той же день. У цей день в Україні також відзначають День захисників і захисниць України, День українського козацтва та День УПА.

Свято Покрови посідає почесне місце серед пошанованих свят в Україні та нагадує кожному про молитовне заступництво Божої Матері за людський рід, і є храмовим святом багатьох міст і сіл України. Цього дня часто призначали весілля, а ще – прощалися з осінню і зустрічали зиму, бо зазвичай на Покрову до обіду – осінь, а після обіду – зима.

Як в одне з найбільших релігійних свят, на Покрову усі віруючі ходять до церкви. Під час служби вони звертаються до Божої Матері і просять захистити їхні сім’ї і їх самих. Похід до церкви на свято для християн є найголовнішою традицією, якої дотримуються і усі нащадки.

Окрім того, Пресвята Богородиця завжди була взірцем смиренної і великодушної матері, що повсякчас молиться за своїх дітей і завжди приймає Божу волю. Цей взірець віками надихає на християнські подвиги інших матерів.

«Під Твою милість прибігаємо…»

 

Особливе ставлення до Покрови було в українських козаків. Згідно з переказами та легендами, саме на Покрову вони вирушали на зимівлю по своїх хуторах та зимівниках. На Січі залишалася тільки стала залога із січовиків, які нічого, крім власної зброї не мали, та інших козаків, які за різними причинами залишалися у своїх куренях. А оскільки у ті часи основним календарем були церковні свята, то і маємо козацьке свято на Покрову.

Українські козаки вважали Богоматір своєю заступницею. Тому ікона Марії з омофором була у кожному козацькому курені, а головна січова церква завжди була Покровською. З’явився навіть особливий тип ікони – «Козацька Покрова», на якій зображували козаків та їхніх старшин під розпростертим покровом Богородиці. У запорозьких козаків був особливий культ Богородиці-Покрови, як заступниці та захисниці від ворога. Головна січова церква завжди називалась на честь Покрови, а її ікона була в кожному козацькому курені. Зображували її й на хоругвах, під якими козаки виступали у походи. Перед кожним походом навколінки ставали на молитву до Пресвятої Богородиці «Під Твою милість прибігаємо». Після завершення походу – незалежно від його успішності – козаки відправляли молебень на честь Божої Матері.

Що можна і що не можна робити на Покрову

Існують народні та релігійні заборони на Покрову. Як і на інші релігійні свята, заборонена домашня рутинна робота. Не можна займатися прибиранням і пранням. Краще в цей день не шити і не вишивати. Заборонено виконувати ремонтні та будівельні роботи. Особливими заборонами можна вважати заборону давати гроші в борг. Також не можна відмовляти сватам. Дівчина, яка відмовила в цей день, ще три роки не вийде заміж. Бажано не готувати на свято і відкласти усі глобальні справи до вечора або до наступного дня.

Можна, і навіть потрібно на Покрову просити у Богородиці здоров’я і сил. За традицією, після богослужіння жінки робили млинці. Незаміжні дівчата просять швидкого заміжжя, а сімейні люди окурюють свій будинок гілочками яблуні, щоб привернути удачу і щастя.

Ні в якому разі на Покрову не можна лихословити, обманювати і ображати оточуючих. Особливість цього свята в тому, що Богородиця дає милостиню і закриває удачу і сонце від грубого і грішного. Заведено віддавати надлишки незаможним і не шкодувати грошей на милостиню.

Управління по роботі з особовим складом департаменту персоналу Головного управління Національної гвардії України