Понеділок, 25 Червень, 2018 - 16:16

Поділитися

27 Гру 2017

Командувач Нацгвардії Юрій Аллеров: НГУ провела велику роботу для переходу на стандарти НАТО

 

Агентство «Інтерфакс-Україна» взяло інтерв'ю у командувача Національної гвардії України генерал-полковника Юрія Аллерова про найбільш гострі військові питання, події 2017 року й планування очільника структури МВС на майбутнє.  

 

Перш за все, журналісти запитали думку генерал-полковника Юрія Аллерова про можливості врегулювання конфлікту внаслідок російської агресії на сході України. За матеріалом з «Інтерфакс-Україна», командувач НГУ ратує за введення миротворчої місії ООН на Донбас і вказує на необхідність напрацювання нового міжнародного формату щодо врегулювання конфлікту.

– Різні "домовленості" і "формати"- або напівмертві, або вже вичерпали себе. Треба шукати інший вихід із ситуації. У деяких питаннях ми зайшли в глухий кут, а вирішення конфлікту одразу як щодо інтересів Росії, так і щодо інтересів наших, українських політиків. Але треба, все ж, сідати і розмовляти. Можливо, у форматі Україна-Європа-США-Росія, – сказав  він у інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

 

Відповідаючи на запитання про те, чи могло б введення миротворчої місії ООН переломити ситуацію з безпекою в зоні проведення антитерористичної операції на Донбасі, Ю.Аллеров сказав: "Ще одразу після призначення командувачем Національною гвардією України (30 грудня 2015 року – ІФ) я говорив, що лише місія, що дозволяє взяти під контроль кордон, не допустить приплив озброєння, боєприпасів і нових формувань".

 

Це надасть нам можливість вирішити всі проблемні питання, які є на цих територіях – як політичні, так економічні. Необхідно посилювати роботу в питанні турботи держави по відношенню до його населення. Місцевим жителям недостатньо дати їжі і води, людям необхідно дати перспективу, вони повинні вірити, що завтра будуть і зарплати, і пенсії, і розвиток інфраструктури. Це також сильна правоохоронна складова. тільки гуманітарними місіями тут не обійтися. Рано чи пізно ми візьмемо під контроль українсько-російський кордон, почнемо наводити порядок, і тоді правоохоронна складова буде основною. Я думаю, що ми ці речі обов'язково подолаємо, якщо будемо рухатися вперед всі разом.

 

 

 Які зараз завдання в зоні АТО виконують військовослужбовці Нацгвардії?

– На сьогодні в зоні АТО в середньому виконують завдання близько 5 тис. осіб, зокрема, це боротьба з диверсійними групами. Також у списку завдання розвідки – як авіаційної, так і безпосередної. Досить серйозна триває робота зі знищення снайперів супротивника. Ми проводимо контрольно-обмежувалні заходи в зоні АТО, завдання на блокпостах, взводний-опорних пунктах. Ми здійснюємо патрулювання, забезпечуємо заходи, пов'язані з конвоюванням, організацією охорони громадського порядку.

 

Ю. Аллеров поінформував, що в списку завдань Національної гвардії також значаться заходи забезпечення функції протидесантного резерву.

 

"Це стосується більше підрозділу "Азов", що відповідає за протидію спробам диверсійних і десантних груп зайти з боку моря", – сказав він. Всі ці плани узгоджуються з Генштабом ВСУ, і в зоні АТО керівництво сегментів Нацгвардії керує операцією.

 

Водночас командувач Національної гвардії України повідомив, що з початку року в зоні АТО загинули 16 і дістали поранення 27 нацгвардійців.

 

– Розкажіть, будь ласка, про стан справ в Бригаді швидкого реагування Нацгвардії.

– Ви знаєте, це підрозділ нового зразка – результат зусиль патріотів, які вирішили щось змінити у військових формуваннях, і їх підтримав міністр. Це сучасна бригада, яка формується за стандартами підрозділів НАТО. На момент, коли я прийшов командувачем, вона налічувала близько 150 осіб, які пройшли дуже жорсткий відбір», ‑ зазначив Юрій Аллеров.

 

Розвиток цього підрозділу здійснюється поступово в усіх напрямах. На сьогодні в бригаді 1200 осіб, вже майже укомплектований другий батальйон. Зараз розбудовуємо польову базу в навчальному центрі у селі Старому в Київській області.

 

– Система підготовки військовослужбовців НГУ змінюється?

– В НГУ розпочали навчання інструкторів, які готують особовий склад. Для цього ми залучили інструкторів США, навчання проходило на Яворівському полігоні (Львівська область) протягом 2,5 місяців. 734 людини були охоплені цією програмою підготовки, з них ми відібрали понад 200 осіб, які стали інструкторами. Зараз вони працюють в створеному підрозділі в Золочеві (Львівська область). Там ми створили школу підготовки сержантів, розподілили базовий рівень і рівні лідерської підготовки.

 

Сьогодні в Бригаді швидкого реагування повну відповідальність за повсякденне життя, за процес навчання лягає на сержантський склад.

 

Ротно-тактична група цього підрозділу більше півроку виконувала реальні завдання на першій лінії в зоні АТО, пройшла через обстріли снайперів і артилерії.

 

Яку допомогу - дорадчу, технічну, військову - отримує Нацгвардія від міжнародних партнерів?

За останні два роки нам вдалося підняти рівень міжнародної співпраці на такий, що нас дізнаються за кордоном, нам готові надавати допомогу, у нас готові вчитися, а також діяти разом з нами і вчитися разом з нами. Це все серйозні складові і підтвердження того, що ми на вірному шляху. Коли я розмовляю з послами або військовими аташе, то відразу кажу: "Нам не потрібні ваші гроші". Вони посміхаються.

 

Тісна співпраця з США дало можливість отримати серйозну допомогу - в конкретних одиницях і конкретних елементах. В інших випадках ця допомога полягає в основному в підготовці нашого складу. У нас понад 40 осіб пройшли серйозну підготовку в навчальних закладах Франції, Італії, Румунії, США, в країнах Балтії. Це і поглиблені курси іноземної мови, безпеки атомних станцій, правоохоронна складова.

 

Румунія нам дала потужний поштовх в отриманні статусу члена FIEP (Асоціація сил жандармерії і поліції країн Європи і Середземномор'я, Нацгвардія стала членом об'єднання 16 жовтня 2017 року - ІФ). Ми пішли по румунському шляху, Бухарест вибрав модель жандармерії Франції та став членом FIEP, коли ще країна не стала членом Євросоюзу. За 3 роки ми пройшли казковий шлях, і цей результат показує, що ми цінуємо пріоритети правоохоронних органів Європи і багато в чому їм відповідаємо.

 

Ми плануємо спільні навчання і дії з силами безпеки Європи. Але для цього необхідно вдосконалювати наше законодавство, яке не дозволяє задіяти Національну гвардію за кордоном в контексті участі в міжнародних місіях і операціях. Але ми над цим працюємо, і, я думаю, що це в наступному році цього вдасться досягти. Для цього необхідно доповнити як мінімум три закони. Відповідні зміни підготовлені проходять узгодження в різних міністерствах».

 

– Чи є у вас є радники-іноземці?

 

–Самим все вирішити складно, тому ми багато спілкуємося і вивчаємо міжнародний досвід. Ми використовували потенціал радників, який пройшли свій шлях в Грузії. Також у мене були радники від Нацгвардії Каліфорнії, розглядаємо питання залучення радника з Румунії на постійній основі, є напрацювання з приводу радників з жандармерії Франції. Це все свідчить про наше бажання вивчати міжнародний досвід і використовувати його в нашій роботі. Я також зацікавлений в експертній оцінці того, наскільки правильним шляхом ми рухаємося.

 

У нас тісні контакти з НАТО. Також у мене були зустрічі з радниками міністра оборони, де ми обговорювали стан справ у Нацгвардії з радниками високого рівня.

 

– Чи задоволені ви рівнем фінансування, закладеним  держбюджеті на 2018 рік?

 

– Всі питання в силових відомствах мають вирішуватися однаково. Зарплати військовослужбовців Національної гвардії України будуть підвищуватися відповідно до зарплат військовослужбовців Збройних сил. На жаль, в більшості випадків основною мотивацією є зарплата, і є люди, які звільняються і йдуть на іншу службу або формування, тому що там платять більше. В НГУ є соціальні програми, забезпечення житлом, проводиться робота зі створення відповідних побутових умов і умов для несення служби. Грошове забезпечення військовослужбовця Нацгвардії в більшому співвідносно з виплатами в ЗСУ.

 

Для забезпечення плану розвитку військового формування необхідно до 30 млрд. грн. на рік. На сьогодні виділено 9,9 млрд. грн., це без урахування спецфонду. Це збільшення на 1,2 млрд грн відносно минулого року. Це якраз та компенсація збільшення зарплати, яку ми плануємо зробити в наступному році. Підвищення буде адекватно тому, що проводиться в Збройних силах.

 

Разом з тим, говорячи про фінансове забезпечення, Ю.Аллеров зазначив, що "ясно оцінює фінансові можливості нашої країни".

 

– Як тільки почне повноцінно працювати економіка і наповнюватися бюджет, почне працювати і формула «забезпечення за потребою». Сьогодні працює формула «забезпечення по можливості». На сьогодні 5% ВВП України на сектор оборони і безпеки - це серйозна цифра. Але з урахуванням того, що країна веде бойові дії і протистоїть агресії – це необхідність.

 

– Які ваші побажання на 2018 рік?

– Підвищення духовності. Протягом 25-ти років мало хто займався внутрішнім наповненням українського військовослужбовця. Але вдалося провести роботу, і ми стали першим військовим формуванням, у якого є служба капеланів. Ми намагаємося наповнити особовий склад вірою в Бога, батьків, в країну.

Я хочу побажати нашим воїнам - від солдата до генерала щастя в родині, здоров'я, миру, а також втілення наших прагнень і планів щодо поліпшення країни!

 

Інтерфакс-Україна