Вівторок, 26 Травня, 2020 - 10:21
15 Травень 2019

Експерти НАТО в Нацгвардії: оцінка доброчесності та антикорупційної діяльності

 

Група міжнародних експертів  на чолі з менеджером Бенедикт Борель Програми НАТО ВІ сьогодні зустрілася з керівництвом Національної гвардії та представниками управлінь ГУ НГУ для проведення усного анкетування з питань розбудови доброчесності та зниження корупційних ризиків.

 

Представники Альянсу прибули для проведення другої частини етапу самооцінки на предмет виявлення корупційних ризиків в НГУ, у рамках загальної самооцінки у структурах сектору безпеки та оборони України.

 

У складі делегації була Бенедикт Борель – представник Міжнародних справ НАТО, менеджер програми ВІ (розбудова цілісності та доброчесності) з трьома експертами: Девідом Дартом – глава служби внутрішнього аудиту Стратегічного командування НАТО з операцій, Давід Гунашвілі – Директор Департаменту персоналу Міністерства оборони Грузії, Валері Ратчев – представник Женевського Центру з демократичного контролю над збройними силами  та менеджер Програми Україна-НАТО ВІ Крістофер Штаут.

 

«У нас є опитувальник НАТО, який попередньо заповнюють установи. Потім ми приїздимо в ті країни і проводимо інтерв’ю з представниками управлінь структур безпеки та оборони. Ми отримали  цей опитувальник попередньо від семи організації і власне  від  Нацгвардії. Так, базуючись на отриманій інформації завдяки візитам ми заповнюємо прогалини в інформації», – прокоментувала пані Борель.

 

Перший же етап збору даних від української гвардії був, коли НГУ тільки формувалася. Також додавши: «Нам цікаво досліджувати сфери участі у миротворчих операціях, державних закупівля, управліннях персоналом та людськими ресурси в державних органах влади. Адже, для НАТО важливо розуміти, як працюють і наскільки прозорі  державні структури –  це пріоритет співпраці з нами. А вже згодом ми пропонуємо чіткі рекомендації для удосконалення за напрямками».

 

Таким чином, на зустрічі з представниками управлінь експерти НАТО вислухали теми: реформування органів військового управління та їх наближення до стандартів НАТО; роботу з персоналом; логістику та медичне забезпечення; закупівлі та фінанси в Нацгвардії; роботу управління контролю діяльності НГУ.

 

Пані Борель особисто переконана, що програма розбудови доброчесності є специфічною і вимагає багато часу для учасників її реалізації, тому каже, що знову експерти повернуться до Нацгвардії в липні.

 

«Кожного разу, коли ми приїжджаємо до України – ми спостерігаємо прогрес програми ВІ в країні. Нам здається, що сама установа Нацгвардія має на меті зробити війська прозорими наскільки це можливо».

 

У свою чергу в.о командувача Національної гвардії генерал-лейтенант Микола Балан переконаний, що дана зустріч є свідченням того, що гвардія не на словах, а на ділі демонструє рішучість щодо реалізації в Україні Програми НАТО.

 

«Я переконаний, що за результатами цього заходу, буде узагальнено міжнародний та вітчизняний антикорупційний досвід, досліджено важливі питання щодо подальших шляхів запобігання та виявлення корупції у сфері оборони».

 

На даний час програма НАТО ВІ координується в Україні Кабінетом міністрів. Так, Бенедикт Борель  разом з командою експертів минулого разу в лютому 2019- го зустрілася з офісом віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванною Климпуш- Цинцадзе, представниками Комітетів ВР з питань національної політики та оборони, а також з питань запобігання і протидії корупції та з представниками Національного агенства з запобігання корупції та Національного антикорупційного бюро.

 

Довідково: Україна – одна з перших країн, яка взяла участь в Програмі BuildingIntegrity (Програми ВІ) практично з початку її реалізації. Україна приєдналася до Програми у травні 2008 року, через 7 місяців після її започаткування. Сьогодні ж триває напружена комплексна робота щодо реалізації Антикорупційної програми НГУ на 2019 рік. У Головному управлінні Національної гвардії України створено службу з питань запобігання та виявлення корупції.

 

А на офіційному веб-сайті НГУ забезпечується надання онлайн-консультацій (на головній сторінці веб-сайта НГУ розміщено зелений віджет), діє рубрика «Запобігання корупції» із функціональною кнопкою «повідомити про корупцію» та із зазначенням контактів для повідомлень про порушення антикорупційного законодавства.

 

Для уникнення зловживань під час державних закупівель з упровадженням проекту «Електронні закупівлі» за системою «ProZorro» прискорено процедури торгів, забезпечено їх прозорість. Завдяки чому стало відомо, що Національною гвардією України у 2018 році було проведено 11, 5 тисяч закупівель, сума закупівель склала близько 3 млрд. 280 млн. грн. Під час закупівлі майна, робіт та послуг за державні кошти через онлайн систему «Prozorro» було зекономлено 83 млн. 46  тис. грн.

 

 

Прес-служба НГУ

Фото Миколи Анацького та Анастасії Салашної