Вівторок, 26 Травня, 2020 - 09:13
16 Травень 2019

Декомпресія для гвардійців: вміти "повернутися з війни" так само важливо, як і вміти воювати

За п’ять років війни українські бійці навчилися вести бойові дії, однак не менш важливим питанням є і вміння «повертатися з війни».

 

Програм, що мають полегшувати «больовий поріг» між фронтом і тилом, існує безліч, проте на початкових етапах це, здебільшого, були ініціативи волонтерів та деяких громадських організацій. Враховуючи цю необхідність, у Національній гвардії України було проведено значну роботу, аби подібні програми були систематизовані і запроваджені на офіційному рівні. Тепер їх проходження є обов’язковим для військовослужбовців.

 

Протягом трьох днів, військовослужбовці 8-го та 40-го полків Західного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України, які повернулися із району проведення операції Об'єднаних сил, проходили психологічну реабілітацію за програмою «декомпресія», на базі оздоровчих санаторіїв «Подільський Артек», що знаходиться на березі Південного Бугу в м. Ладижин, а також «Авангард», у Немирівському районі Вінницької області.

 

Декомпресія складається із комплексу заходів фізичного і психологічного відновлення організму людини та проводиться з метою поступової реадаптації комбатанта до звичайних умов життєдіяльності, запобігання розвитку у них психологічних травм, підготовки до зустрічі з рідними та знайомими, сприяє швидкому переключенню з умов бойових дій – повернення до мирного життя.

 

«Коли людина повертається із району проведення операції Об'єднаних сил, її організм упродовж тривалого часу переживає великий емоційний стрес. Фізично, тіло військовослужбовця опиняється вдома за декілька годин, а психологічно переключитись – потрібно декілька діб, а декому – роки. Тому в багатьох країнах-учасниць НАТО, солдат повертається додому із району бойових дій та проходить обов’язкову процедуру психологічної декомпресії (швидкий перехід із середовища з високим впливом бойових стрес-факторів в цивільне середовище). Цей період дає змогу очистити думки, краще адаптуватись до мирного способу життя, — пояснює начальник психологічної служби військової частини 3028 майор Сергій Лещенко. — На мою думку, такий спосіб реабілітації має стати обов’язковою процедурою для всіх без винятку, хто перебував в екстремальних (бойових) умовах, що в свою чергу призведе до зменшення негативних наслідків: самогубств, розлучень родин, насильства, вчинення правопорушень».

 

«Чесно кажучи, я залишився дуже задоволеним. Тут тихо, лише шелестить листя дерев, пахне весною. Як розпочинався наш день: ранкова зарядка (прогулянка), рибалка потім сніданок, після чого в нас був медичний огляд та процедури, а в кінці дня сауна або екскурсія по місту. Вся ця атмосфера відразу повертає думками "до умов цивільного життя, мирної обстановки», - ділиться враженнями молодший сержант військової частини 3028 Юрій Соболь.

 

Нагадаємо, що у червні минулого року уповноважені представники (від Національної гвардії заступник командувача (по роботі з особовим складом) генерал-лейтенант Ярослав Сподар, від Міністерства – заступник міністра з питань європейської інтеграції Олександра Чуркіна) підписали меморандум про співпрацю у проведенні психологічної декомпресії для учасників бойових дій, які повертаються на мирну територію.

 

Програма декомпресії для військовослужбовців Нацгвардії довела свою ефективність і продовжується у 2019 році, на що передбачено відповідне фінансування.

 

"Як відомо, Уряд ухвалив Державну цільову програму фізичної, медичної, психологічної реабілітації та соціальної і професійної реадаптації ветеранів до 2022 року. У рамках цієї програми буде продовжено дію проекту декомпресії у наступному 2019-му році, і Державним бюджетом передбачено фінансування у розмірі 14,3 мільйонів гривень", - зазначила заступник Міністра.

 

Проект декомпресії було розпочато у червні 2018 року для військовослужбовців Національної гвардії. За цей час більше сотні гвардійців, які прибули із зони проведення операції Об'єднаних сил отримали послугу  психологічної реабілітації військовослужбовців Національної гвардії України за програмою «декомпресія».

 

 Декомпресія – форма психологічної реабілітації військовослужбовців, які перебували в екстремальних (бойових) умовах службово-бойової діяльності. Декомпресія складається із комплексу заходів фізичного і психологічного відновлення організму людини та проводиться з метою поступової реадаптації військовослужбовців до звичайних умов життєдіяльності, запобігання розвитку у них психологічних травм.

 

Протягом ІІ півріччя 2018 року, на базі МЦ Нацгвардії «Нові Санжари»,  МЦ «Глорія» (який виділений губернатором Запорізької області)  вдалося реалізувати перші 5 заїздів на декомпресію підрозділи Нацгвардії, які змінились із чергування в районі проведення операції Об’єднаних сил, із залученням 111 гвардійців.

 

"Ми отримали підтвердження успішності програми декомпресії на етапі її впровадження, і найголовніше, що ми отримали позитивні відгуки від самих бійців Національної гвардії, які отримали ці послуги, а також від їхніх родин. Родини тих бійців, які провели декілька ротацій у зоні бойових дій, могли порівняти психологічний та емоційний стан своїх рідних після повернення до мирного життя як без допомоги, так і після отримання послуг в рамках проекту декомпресії. І ці позитивні відгуки є найголовнішим маркером, який дозволяє нам говорити про успіх декомпресії та про потребу у її розширенні", - зазначила Олександра Чуркіна.

 

Прес-служба НГУ