П'ятниця, 26 Квітень, 2019 - 03:37

Поділитися

17 Лют 2016

Бронеавтомобілі «Козак» проходять випробування вогнем (ФОТО, ВІДЕО)

 

На полігоні навчального центру Національної гвардії України тривають державні випробовування українського бронеавтомобіля «Козак» виробництва науково-виробничого об’єднання «Практика». За методиками, розробленими Центральним науково-дослідним інститутом МВС України дослідні зразки бронетехніки вітчизняного виробництва проходять обкатку в умовах, наближених до бойових. Міжвідомча комісія вимірює всі ризики, що  виникають під час реальних бойових дій: пристосованість башти до ведення вогню, прохідність, ергономіки та кліматики салону, точність стрільби по типовим цілям, тощо.

 

Але на стрілецькому полігоні військових найперше цікавив рівень захищеності екіпажу від обстрілів та протимінна стійкість «Козака». Для цього бронемашину спершу було  обстріляно кулями 5,45 з автомату Калашникова, кулями 7,62 із снайперської гвинтівки СВД та кулемета ПКМ, при цьому випробовувалась не лише броня корпусу, але і кулестійке скло. Результатом експерименту українські зброярі задоволені – «Козак» впевнено тримає такий удар. 

 

«Вдалим результатом ми  вважаємо непробій броні та скла, а також і вторинних уламків, які могли б спричинити враження екіпажу. Ми відштовхуємося  від українських стандартів стрілецького озброєння. Однак, поза стандартами, ми  вирішили додати також кулемет, аби  побачити, що наша броня здатна витримати. Адже  при проектуванні «Козака» закладався захист вищий, ніж автомат чи снайперська гвинтівка», - говорить Олег Висоцький, керівник НВО «Практика».

 

Для імітації  підриву фугасу сапери Національної гвардії підготували тротилові заряди, два потужні керовані вибухи пролунали під днищем та переднім колесом бронеавтомобіля. «Козак» підкинуло, як і передбачали конструктори, він втратив колесо, однак капсула екіпажу зберегла цілісність.

 

«Ми закладали два тротилові заряди вагою 6 кілограмів кожен, це еквівалент підриву протитанкової міни, - розповідає начальник інженерної служби в/ч 3030 НГУ майор Костянтин Клименко,- Враження від фугасів для такої техніки найбільш нищівні, тому надзвичайно важливо – чи витримає тестовий вибух протимінний захист бронемашини. Адже на кону – життя наших солдатів».

 

Роль екіпажу під час випробовувань в пасажирському відділі «Козака» відігравав манекен, обладнаний у ключових точках (голова, грудна клітина та область тазу) датчиками.  Так передбачено стандартом НАТО STANAG 4569, що його використовують для оцінки рівня захисту бойових броньованих машин легкої категорії, і  до якого намагались максимально наблизитись на державних випробовуваннях українського «Козака».  Показники прискорення та тиску для манекену внаслідок двох вражаючих підривів критичних значень у жодній з точок вимірювання не набули.  В справжніх бойових умовах це означає відсутність загиблих та важкотравмованих в результаті підриву.

 

Тарас Ратушний,

 фото Романа Герасименка

 відео Романа Герасименка, Сергія М’ясоєдова     та Тараса Ратушного