Sunday, 12 July, 2020 - 15:49
01 Nov 2019

9 кроків Національної гвардії України у напрямі євроінтеграції

1 листопада свiтова спільнота вiдзначає День заснування Європейського Союзу.

 

Українці обрали євроінтеграцію як напрям розвитку держави. Європейська інтеграція неможлива без фундаментальних перетворень, зокрема, без реформування системи правоохоронних органів. І Національна гвардія України у цьому контексті робить усе у межах своїх функцій і можливостей, щоб якнайкраще забезпечувати безпеку громадян і дотримання їх прав.

 

Завдання і виклики через зовнішні загрози та суспільно-політичну ситуацію в державі вимагають якомога швидших темпів пристосування й інновації структур сектору безпеки і оборони. Тому для якісного і пришвидшеного реформування Національної гвардії важлива активізація співробітництва з міжнародними організаціями, куди входять аналогічні гвардії структури країн Європи, які вже мають подібний досвід.

 

Міжнародне співробітництво для реформування структури, технічної та гуманітарної допомоги, навчання та підвищення кваліфікації гвардійців за кордоном, створення відповідної законодавчої бази, спільні міжнародні навчання для напрацювання сумісності та обміну досвідом, вдосконалення мовної підготовки в НГУ – неповний перелік взаємодії Національної гвардії з країнами Європейського Союзу.

 

Сьогодні ми спробуємо означити і перерахувати основні напрями євроінтеграційної діяльності НГУ й здобутки у цих нішах.

 

1. Правова база з урахуванням європейських практик

При підготовці Закону України від 13 березня 2014 року «Про Національну гвардію України» було враховано ряд важливих рекомендацій, наданих європейськими експертами під час проведення проектів Twinning спільно з Національною жандармерією Франції та жандармерією Румунії, враховуючи досвід функціонування аналогічних правоохоронних формувань з військовим статусом країн-членів Європейського Союзу (Війська карабінерів Італії, Цивільна гвардія Іспанії, Національна Республіканська гвардія Португалії тощо). Зокрема, визначення НГУ (стаття 1 Закону) – з урахуванням  положень Конвенції з прав людини.

 

Концепція розвитку Національної гвардії України на період до 2020 року, яка є дорожньою картою реформування структури, за пріоритет має удосконалення організаційно-штатної структури органів військового управління Національної гвардії, її наближення до аналогічних органів військового управління відповідних військових формувань держав-членів НАТО та ЄС.

 

2. Вступ до FIEP

16 жовтня 2017 року Національна гвардія України стала повноправним членом Міжнародної асоціації сил жандармерії та поліції в статусі військової установи (FIEP – абревіатура від перших літер країн-засновниць – Франції, Італії, Іспанії та Португалії). За рішення про вступ НГУ до організації усі учасники на Саміті проголосували одноголосно.

 

Головні переваги членства в Асоціації FIEP: поглиблена співпраця з військовими правоохоронними формуваннями країн-членів та партнерів Асоціації FIEP, впровадження інновацій аналогічних структур з інших країн, посилення взаємної солідарності та спільного підвищення якості організаційних та структурних моделей, погодження їх у відповідності до наявних міжнародних угод, сприяння обміну інформацією та досвідом у таких секторах: людські ресурси; організація служби; нові технології та логістика; вирішення загальноєвропейських питань.

 

Об’єктивно вважається, що Асоціація FIEP – це потужна платформа для формування спільної політики, спрямованої на забезпечення стабільності та безпеки в європейсько-середземноморському регіоні.

 

3. Співпраця з Консультативною місією ЄС

Під час зустрічі у квітні 2019 року з керівництвом Нацгвардії Голова КМЄС Кястутіс Ланчінскас підкреслив помітне реформування і правовий неполітичний підхід НГУ і визначив її партнером Консультативної місії.

 

Переваги партнерства: Консультативна місія Європейського Союзу надає стратегічні консультації і практичну підтримку щодо заходів реформування до стандартів ЄС та міжнародних принципів належного врядування та дотримання прав людини.

 

4. Спільні проекти з аналогічними структурами європейських держав

Національна гвардія України продовжує розвиток двосторонніх стосунків з європейськими партнерами, зокрема, шляхом реалізації двосторонніх європейських проектів.

 

Основні іноземні партнери України в Європі:

1) Жандармерія Румунії;

2) Війська Карабінерів Італійської Республіки;

3) Національна жандармерія Франції;

4) Збройні сили Латвії;

5) Збройні Сили Республіки Польщі.

 

З кожною зі структур Національна гвардія має проекти співпраці і здобутки завдяки ним. Наприклад, у 2016 – 2017 роках співпраця із жандармерією Румунії велася в межах проекту «Підтримка розвитку Національної гвардії України», а у 2018 році розпочато новий проект «Технічна допомога в розвитку Національної гвардії України» (вартість 50 тис євро). Завдяки співпраці у межах цих планів Національна гвардія на основі досвіду гірської правоохоронної служби колег з Румунії створила гірсько-патрульну роту на Івано-Франківщині. Окрім того, Жандармерія Румунії стала найактивнішим радником на шляху вступу НГУ до FIEP.

 

Також завдяки підтримці жандармерії Румунії представники Національної гвардії України, в рамках двосторонньої україно-румунської робочої групи, ведуть роботу щодо започаткування 6 проектів Європейського Союзу з питань транскордонного співробітництва (вартість близько 600 тис євро).

 

Співпраця реалізовується за такими напрямами:

1) Удосконалення діяльності щодо забезпечення громадської безпеки, в тому числі у гірській місцевості;

2) Удосконалення діяльності Навчального центру НГУ;

3) Удосконалення діяльності підрозділів з охорони дипломатичних представництв ;

4) Удосконалення діяльності кінологічних підрозділів;

5) Спеціальна підготовка особового складу;

6) Удосконалення діяльності медіасфери і зв’язків з громадськістю.

 

5. Створення системи авіаційної безпеки МВС за підтримки Франції

14 липня 2018 року було підписано з французькою стороною безпрецедентний за масштабом контракт на закупівлю Україною 55 вертольотів фірми Airbus Helicopters для системи авіаційної безпеки Міністерства внутрішніх справ України. Національна гвардія активно залучена до програми і за умовами контракту отримає 12 французьких гелікоптерів Airbus Н-225 Super Puma.

 

Вкрай важливий момент – за умовами програми в Україні заплановано розбудову центру технічного обслуговування Airbus Helicopters, що дасть можливість обслуговувати не лише свої машини, але й виконувати замовлення європейських партнерів, зміцнюючи кооперацію з Європейським Союзом.

 

6. Міжнародні навчання за програмами Європейського союзу

EUPST

Військовослужбовці Національної гвардії України вже не один рік беруть участь у міжнародних тренінгах за програмою Європейського союзу EUPST, що проходять у різних містах Європи на провідних навчальних базах правоохоронних структур. Масштабні міжнародні тренування об’єднують для виконання спільної місії правоохоронців структур з військовим статусом та поліцій країн Європейського Союзу, інших країн Європи та Африки, що беруть участь в операціях з підтримання миру та безпеки, які ЄС проводить в межах Загальної політики безпеки та оборони.

 

Переваги партнерства: вдосконалення взаємодії особового складу підрозділів з різних країн, використання європейської тактики й виявлення найкращих методик у всіх аспектах їхньої роботи – від кримінального розслідування до припинення масових заворушень. Після повернення з навчань учасники діляться досвідом колег з інших країн у своїх підрозділах, або й стають інструкторами з підготовки.

 

«RoGendIntEx»

«RoGendIntEx» націлений на підготовку співробітників поліції, жандармерії, військових із різних держав для підвищення їх потенціалу в галузі управління кризових ситуацій та для проведення міжнародних місій.

 

Навчання проходили англійською мовою і були розраховані на слухачів, які мають достатній рівень мовної підготовки. Використовувалися поліцейська термінологія та абревіатури, які застосовуються під час проведення місій Європейського союзу.

 

«CoESPU»

З метою підготовки до участі в місіях ООН забезпечено підготовку військовослужбовців НГУ на різних курсах миротворчої спрямованості на базі Центру вдосконалення кваліфікації поліцейських підрозділів з підтримання стабільності (CoESPU, м. Віченца, Італія).

 

7. Ґендерна інтеграція

Підписана у 2014 році Угода про Асоціацію між Україною та ЄС зобов’язує до гарантування рівних можливостей для жінок та чоловіків у сферах працевлаштування. У Національній гвардії пройшло реформування нормативної, інституційної, кадрової та навчальної сфер до вимог ґендерної рівності Євросоюзу. Усі посади в НГУ відкриті для жінок, працює служба з ґендерної інтеграції, постійно зростає відсоток жінок-військовослужбовців у лавах НГУ.

 

8. Мовна підготовка

Перспектива євроінтеграції України потребує підвищення вимог до мовної підготовки військових фахівців та вимагає від військовослужбовців навичок мовної комунікації і високого рівня іншомовної професійно-комунікативної компетентності.

 

З метою надання допомоги у викладанні англійської та французької мов, а також проведення занять з курсантами та слухачами в НАНГУ, офіцерами ГУНГУ залучаються іноземні представники. Так, цього року у Національній академії НГУ та в Головному управлінні НГУ викладачі з Франції проходять курси вивчення французької мови.

  

9. Досвід забезпечення публічного порядку під час проведення заходів європейського та світового рівня

Мовна підготовка, відпрацювання злагодженості всіх правоохоронних структур, служба під час масових заходів («Євробачення», спортивних чемпіонатів) з багатонаціональними групами громадян – теж хороший крок для формування позитивного іміджу серед європейських країн та євроінтеграційного процесу.

 

Євроінтеграція України триває і Національна гвардія України йде у цьому курсі. Проте якою саме Європою Україна є і буде – географічною чи за цінностями залежить від кожного з нас: від того, наскільки готові українці слідувати європейським правилам, нормам.

 

Пресслужба НГУ